Bugun...


Kütahya da Dumlupınar endişesi
Kütahya da Dumlupınar endişesi

Kütahya da Dumlupınar endişesi
+ -

   Dumlupınar ilçesi halkının Kütahya ilinden yeterli ilgi ve hizmeti görememesi üzerine Afyonkarahisar iline bağlanma isteği Kütahya'yı ayağa kaldırdı. İş konuyla ilgili olarak Kütahya yerel Tellal Gazetesinin haberi...
   Dumlupınar elden gidiyor mu?
Kurtuluş Savaşımızın en önemli muharebelerinin geçtiği yer olan ve ismi Kütahya ile özdeşleşen Dumlupınar ilçemiz, Afyonkarahisar'a bağlanmaya hazırlanıyor.

   Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı yer olan, Baş Komutanlık Meydan Muharebelerine tanıklık eden, Kurtuluş Savaşı'nın kesin bir Türk zaferiyle sonuçlanmasına sahne olan ve bağrında yatan 137.000 şehidimizle Kütahya'mızın sahip olduğu çok sayıda değere adını veren Dumlupınar, Kütahya'dan ayrılmak istiyor. Üniversitemizden stadımıza, stadımızdan fuarımıza, fuarımızdan bulvarımıza kadar ismini verdiğimiz ve Kütahya için en önemli değerlerimizin başında gelen Dumlupınar ilçemiz, Kütahya'dan yeterince hizmet alamadığını ileri sürerek Afyonkarahisar'a bağlanmaya karar vermiş durumda. Konuyla ilgili olarak ilk dedikodular yaklaşık 1 ay önce dillerde dolaşmaya başladığında Kütahyalı insanların, “Yok canım daha neler, ciddi olamazlar, inanmayız” dedikleri olay gerçekleşmek üzere.

"Halkımız talep ederse
referandum için
karar çıkarırız"

   Konuyla ilgili olarak Dumlupınar Belediye Başkanı Derviş Kavak gazetemize şok açıklamalar yaparken, ilçelerinin köyleriyle birlikte neredeyse tümünün Afyon'a bağlanmak için can attığını ifade etti. İlçe halkının Afyon'a bağlanma isteğini kendilerine sık sık ilettiğini dile getiren Kavak, birleşmeyle ilgili olarak Afyonkarahisar tarafının da çok ciddi olduğunu ve Dumlupınar'ı taşıdığı önem nedeniyle kendi il sınırları içinde görmek istediğini kaydetti. Kavak, geçiş adına gerekli zeminin hazırlanması için gayret gösterildiğini bildirdi. Durumun Afyon'un bazı yerel gazetelerinde manşetten verildiğini ve şehirde en çok konuşulan konuların başında geldiği anlatan Başkan Kavak, "Referandum için Belediye Meclisi kararı gerekiyor. Halkımız talep ederse bu kararı meclisten çıkarırız'' diye konuştu.

Dumlupınar,
Afyon'a geçiş hazırlıklarını
yapmak için
Zafer Bayramının
geçmesini bekliyor

   Tarihsel anlamda Afyonkarahisar ile Dumlupınar'ın Kurtuluş Savaşı'ndan gelen bütünlüğü olduğuna işaret eden Kavak, ''Bütün nedenleri üst üste koyduğumuzda halkımızın Afyonkarahisar'a bağlanma talebini haklı buluyorum. Afyon'a bağlanma konusunun netleşmesi için 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin geçmesini bekliyoruz. Zafer Bayramından sonra belediye meclisimiz Afyon'a geçiş için bir karar alabilir ve köylerde de bu yönde gerekli imzalar toplanarak İl Seçim Kuruluna verilip referandum için gün istenebilir" dedi. İlçede bırakın halkın % 90'ını, % 100'ünün köylerle birlikte Afyon'a bağlanmayı istediğinin altını çizen Derviş Kavak, "Zafer Bayramından sonra her şey netleşecek. Zaten bizim Kütahya'yla isim bağımız var. Alışverişimizi dahil her şeyimiz için Afyon'a gidiyoruz. Kütahya'nın bize uzaklığı 82 km, biz Afyon şehir girişine 45 km mesafedeyiz. Dumlupınar'dan Afyonkarahisar'a özel otomobille 15 dakikada ulaşabiliyoruz. Uşak'a bağlı Banaz ilçesi de bize çok yakın ve Dumlupınar'dan buraya ulaşımı sağlayan bölünmüş kara yolu çok bakımlı durumda bulunuyor. Zaten halkımız Kütahya'ya sadece resmi işlemler için gidiyor, bunun dışında gerçekten Kütahya ile bağlantıları çok zayıf" şeklinde konuştu.

    Dumlupınar ilçesine yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, ilçenin Afyon'a geçmek istemesinin asıl nedeninin Kütahya'ya olan fiziki uzaklıktan öte, ilçenin hizmet noktasında kenara itilmiş olmasının etken olduğu ifade ediliyor. Bu fiziki uzaklığın diğer anlamlarda da yaşandığına dikkati çeken kaynaklar, "Kütahya'nın bizimle yeterince ilgilenmemesi ve hizmet noktasında kenara itilmemiz canımıza tak etti. Herkes Afyon'a bağlanmak isteyişimizi bir blöf olarak görebilir, ancak bu blöf değil Kütahya için acı bir gerçek olacak" şeklinde konuşuyor.

"Dumlupınar'ın başka bir vilayete
bağlanmak istemesinin ayıbı
tüm Kütahya'ya aittir"

    İlçelerinin toplam 10 köy ve 3.300 nüfusa sahip olduğunu dile getiren bir başka yetkili ise, Afyon'a bağlanmaları halinde 18 köy, 1 belde olacaklarını ve nüfuslarının yaklaşık 9.000 civarına yükseleceğini kaydetti. Bu artışla Afyonkarahisar'dan daha çok hizmet almanın hesaplarını yaptıklarının altını çizen yetkili, Kütahya için bu denli öneme sahip bir ilçenin başka bir ile bağlanmak istemesinin ayıbını tüm Kütahya'nın taşıdığını dile getirdi. Yetkili, "Dumlupınar'ın Kütahya'dan bir beklentisi kalmadı, artık ilçemiz kendi başının çaresine bakmak istiyor. Afyon'un da bizi istemesiyle düşündüğümüz birliktelikten ilçemizin kârlı çıkacağına inanıyoruz. Söyleyecek başka bir şey yok halk bunu istiyor" dedi.

    Dumlupınar, kara yoluyla Kütahya'ya 82, Afyonkarahisar'a 65, Uşak'a 59, Banaz'a 27 kilometre uzaklıkta bulunurken, durum karşısında Kütahya kamuoyu şimdi, Kütahya mülki ve idare amirlerinin, AK Parti'nin, milletvekillerinin, bürokratların, sivil toplum kuruluşlarının ve iş çevrelerinin atacağı adımları merak ediyor. Kütahya, taşıdığı büyük öneme rağmen yeterince sahip çıkamadığı Dumlupınar ilçesinin Afyon'a bağlanma isteğini büyük bir ayıp olarak görebilecek mi? Bu geçişin yaşanması halinde, Kütahya ve Kütahyalı tüm Türkiye'ye karşı bu ayıbı sırtında taşıyabilecek mi? Siyasiler ve tüm Kütahya bu noktadan sonra Dumlupınar'ın istediği hizmetleri sağlayabilecek mi? Afyon'a kim dur diyebilecek? Merak edilen ciddi sorular bunlar. Bakalım Kütahya'mız ne yapacak? İlçeleriyle olan sorunlu evliliğini ele alıp huy değişikliğine gidebilecek mi? İlçelerimizle birlikte "Kütahya" ismini bir bütün olarak kabul edip, Kütahya hizmet noktasında herkese eşit davranabilecek mi? Kütahya değerlerine sahip çıkabilecek mi?

Bekleyip göreceğiz… 
Bu haber 3754 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
Reklam
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI